Optik Okuma Programı

Bekir Salih KORKMAZ
Mayıs 25, 2016

Bu yazımda öğretmenlerin test sınavları okumalarını kolaylaştıran bir optik okuma uygulamasının tanıtımını yapacağım.

Okulumuzda öğrenciler arası 50 soruluk ödüllü ilmihal yarışması düzenleme kararı aldık.  Başvuru beklediğimiden çok olunca sevindik tabi. Fakat bir de soruları puanlama işi var. Bu işi kolay yoldan nasıl halledebilirim diye araştırma yaparken “Exam Reader” adlı uygulamaya rastladım. Başka uygulamalar da vardı elbet fakat bana en uygun gelen uygulama bu oldu. Uygulamayı hazırlayan arkadaşla uzun yazışmalar yaptık, uygulamanın eksiklerini hatalarını istişare ettik ve sonuçta her öğretmenin işini kolaylaştıracak bir hale getirdik uygulamayı.

Eksik veya hatalı durum görürseniz ya da geliştirilmesi için fikirleriniz varsa siz de uygulamayı hazırlayan arkadaşla irtibata geçebilirsiniz. Kendisi oldukça ilgili…

Uygulama android telefonlara kuruluyor. İOS ve Windows için de sürümleri mevcuttur.

Cep telefonunun fotoğraf çekme özelliği ile cevap anahtarını ve öğrencinin cevaplarını okuyup doğru yanlış sonucunu çıkarma amaçlı bir uygulama.

Öncelikle uygulamayı açıp cevap anahtarının fotoğrafını çekiyorsunuz. Çekilen fotoğrafı tarayıp soruların doğru cevaplarını tespit ediyor. Ardından öğrencinin cevap formunun fotoğrafını çekiyorsunuz. Onu da tarayıp cevaplarını kontrol ettikten sonra doğru ve yanlış cevapları tespit edip ve hangi soruya hangi cevabın verildiğini ve sonucunu bildiriyor.

Uygulamanın içerisinde soru adedine ve yatay ve dikey formda oluşuna göre hazır şablonlar var. İndirip kullanabileceğiniz gibi dilerseniz kendi optik form şablonunuzu kendiniz de oluşturabilirsiniz.

Uygulama belki 8-10 soruluk testler için cazip olmayabilir. Ama çok sorulu testler için işi kolaylaştıracağını düşünüyorum.

Uygulama ücretsiz olarak günlük 15 adet sınav okumaya izin veriyor. 2,99 TL karşılığında 300 sınav okuma satın alabilirsiniz. Fiyatın da oldukça makul olduğunu düşünüyorum. Elbette daha geliştirilebilir bir uygulama. Mesela şu an aklıma geldi:  Okuduğu formların sonucunu kaydetme özelliği de eklenebilir. Sınav sonucu öğrencinin ismi ile kaydedilir. Kayıtlara bakıldığında öğrencinin hangi soruya hangi cevabı verdiği tespit edilmiş olur. Aslında bu özelliğin eklenmesi yönetmelikte öğretmenden yapılması istenen sınav analizini de kolaylaştırır. Hatta biraz daha geliştirilse sınav analizi bile yapabilir.

Açıkçası ben uygulamadan umutluyum. Biraz daha geliştirilirse harika bir uygulama olacağına eminim.

Uygulamaya erişmek için tıklayınız.

*Lütfen aşağıdaki matematik işlemini yaparak devam ediniz.

Ramazan Ayına Kalan Süre
16 Mayıs 2018